MOE har mere end 900 medarbejdere fordelt på kontorer i Danmark og datterselskaber i Norge og Filippinerne.

MOE er Danmarks største ejerledede rådgivende ingeniørfirma og er ejet af de ledende medarbejdere fra direktion til koncernkompetencechefer.

Nøgletal

Resultat
MOE Koncern
2015
(t. DKK)
2016
(t. DKK)
2017*
(t. DKK)
2018*
(t. DKK)
Nettoomsætning454.575531.385587.162689.233
Resultat primær drift25.93232.46622.54843.425
Resultat efter skat19.53525.24916.29829.177
Egenkapital71.95084.54990.779107.244
Overskudsgrad5,76,13,86,3
Soliditet27,026,826,028,5
*Fra 2017 og 2018 er nøgletal inklusiv datterselskabet i Filippinerne.

Praktisk information

MOE A/S
Rådgivende Ingeniører
T: +45 4457 6000
Cvr nr.: 64 04 56 28
E: info@moe.dk

Fakturaer til MOE A/S sendes:

  1. Elektronisk til EAN nummer 5790001968465
  2. Som e-mail med vedhæftet PDF til kreditor@moe.dk

Vi ønsker ikke at modtage papirfakturaer via almindelig post.

Årsrapport 2018

Ledelsen i MOE

Fakta og nøgletal

Organisation

Ejerskab

Samfundsansvar

Historie

Fællesskab