Fakta og nøgletal 2018-08-23T13:02:17+00:00

MOE har mere end 800 medarbejdere fordelt på kontorer i Danmark og datterselskaber i Norge og Filippinerne.

MOE er Danmarks største ejerledede rådgivende ingeniørfirma og er ejet af de ledende medarbejdere fra direktion til koncernkompetencechefer.

Nøgletal

Resultat for
MOE Danmark
2014
(t. DKK)
2015
(t. DKK)
2016
(t. DKK)
2017
(t. DKK)
Nettoomsætning397.588430.041504.922559.676
Resultat primær drift21.43325.09931.62130.905
Resultat efter skat18.58119.53125.24917.312
Egenkapital60.52671.95084.54991.080
Overskudsgrad5,45,86,35,5
Soliditet26,928,128,127,9

Nettoomsætning

559.676.000 DKK 100
2017 70
504.922.000 DKK 90504.922.000
2016 70
430.041.000 DKK 77430.041.000
2015 70
397.588.000 DKK 71397.588.000
2014 70

Overskudsgrad

5,5 % 875,5
2017 70
6,3 % 1006,3
2016 70
5,8 % 925,8
2015 70
5,4 % 855,4
2014 70

Soliditet

27,9 % 9927,9
2017 70
28,1 % 10028,1
2016 70
28,1 % 10028,1
2015 70
26,9 % 9526,9
2014 70

Gns. antal fuldtidsansatte

572 100572
2017 70
526 91526
2016 70
473 82473
2015 70
452 79452
2014 70

Praktisk information

MOE A/S
Rådgivende Ingeniører
T: +45 4457 6000
Cvr nr.: 64 04 56 28
E: info@moe.dk

Fakturaer til MOE A/S sendes:

  1. Elektronisk til EAN nummer 5790001968465
  2. Som e-mail med vedhæftet PDF til kreditor@moe.dk

Vi ønsker ikke at modtage papirfakturaer via almindelig post.

Årsrapport 2017

Ledelsen i MOE

Fakta og nøgletal

Ejerskab

Samfundsansvar

Vores historie

Fællesskab