MOE har mere end 900 medarbejdere fordelt på kontorer i Danmark og datterselskaber i Norge og Filippinerne.

MOE er Danmarks største ejerledede rådgivende ingeniørfirma og er ejet af de ledende medarbejdere fra direktion til koncernkompetencechefer.

Nøgletal

Resultat
MOE Koncern
2016
(t. DKK)
2017*
(t. DKK)
2018*
(t. DKK)
2019*
(t. DKK)
Nettoomsætning504.922559.676662.717724.440
Resultat primær drift31.62230.90546.84950.859
Resultat efter skat25.24917.31229.39140.934
Egenkapital84.54991.080107.469127.412
Overskudsgrad6,35,57,18,2
Soliditet28,127,929,032,1
*Fra 2017 er nøgletal inklusiv datterselskabet i Filippinerne.

Praktisk information

MOE A/S
Rådgivende Ingeniører
+45 4457 6000
CVR: 64 04 56 28
info@moe.dk

Fakturaer til MOE A/S sendes:

  1. Elektronisk til EAN nummer 5790001968465
  2. Som e-mail med vedhæftet PDF til kreditor@moe.dk

Vi ønsker ikke at modtage papirfakturaer via almindelig post.

Årsrapport 2019

Læs Årsrapport 2019

Ledelsen i MOE

Fakta og nøgletal

Organisation

Ejerskab

Samfundsansvar

Historie

Fællesskab